Ból który powraca czyli problemy związane z RWĄ KULSZOWĄ​

Rwa kulszowa to tak zwany temat rzeka. Przez wiele lat pojęcia związane z rwą kulszową rozwinęły się i dały nowy punkt widzenia na to schorzenie. Niestety jest to stan związany z ogromnym bólem, bardzo często promieniującym, który może odczuć już osoba w bardzo młodym wieku. Skąd bierze się rwa kulszowa? Dlaczego tak boli i czy można coś z tym zrobi? O tym postaram się napisać w dzisiejszym blogu.

Zacznijmy od początku, czyli czym jest rwa kulszowa?

Najprościej ujmując, jest to zespół objawów związanych z uciskiem nerwu kulszowego. Często możemy usłyszeć potoczną nazwę, czyli atak korzonków nerwowych. Warto też wspomnieć, że nerw kulszowy to największy nerw obwodowy w naszym organizmie, biegnący na tylnej części goleni aż do stopy stąd i dlatego właśnie w tej okolicy możemy odczuwać największy ból.

Rodzaje rwy kulszowej:

Rwa kulszowa dzieli się na dwie fazy: ostrą oraz przewlekłą, które posiadają swoją charakterystykę.

  • Faza ostra – przede wszystkim jest to wystąpienie nagłego bólu. Atak jest bardzo silny, a każda zmiana pozycji powoduje ogromny ból. Z reguły fazę ostrą powoduje gwałtowny ruch lub poniesienie czegoś ciężkiego.
  • Faza przewlekła – występuje po fazie ostrej, więc po ustąpieniu najsilniejszego ataku. Bardzo często trwa dłużej niż jeden dzień ale objawy są łagodniejsze.

Przyjrzyjmy się przyczynom….

Do najczęstszych przyczyn bólów głowy należą:
1.  zmęczenie,
2. zmiany naczyniowe,
3. schorzenia innych narządów w obrębie czaszki lub jej sąsiedztwie (np. zapalenie zatok czy zapalenie ucha),
4. problemy z krążeniem mózgowym,
5. czasem zaburzona przemiana materii.

Skąd wiemy, że to właśnie rwa kulszowa?

Z reguły, podczas ataku będziemy odczuwać przede wszystkim nagłe i niespodziewane bóle w okolicy kręgów lędźwiowych oraz drętwienia części kręgosłupa lub kończyny dolnej. Czasem wystarczy gwałtowny ruch np: szybkie pochylenie się, podniesienie czegoś ciężkiego, nagłe wstawanie. Istnieją przypadki w których osoba podczas ataku nie jest w stanie wstać z łóżka, ponieważ towarzyszący ból jest zbyt silny. Co ciekawe, rwa kulszowa może nasilić nam się podczas kaszlu czy kichania – warto zwrócić na to uwagę.

rehabilitacja plecy

Jakie są przyczyny występowania?

Zazwyczaj przyczyną są wszelkiego rodzaju choroby zwyrodnieniowe na przykład dyskopatia, czyli schorzenie krążków międzykręgowych (przepuklina kręgosłupa). Wśród pozostałych przyczyn wymienia się również m.in.:
– lokalne stany zapalne,
– uraz w którym doszło do uszkodzenia nerwu,
– zmiany nowotworowe, związane z kanałem kręgowym
– cukrzyca.

Istnieją również elementy, które zwiększają ryzyko wystąpienia rwy kulszowej i są to m.in.:
– ciąża,
– siedzący tryb życia,
– niewłaściwe ożywianie,
– otyłość,
– wykonywany zawód ( długie siedzenie przy biurku, brak ruchu),
– kontuzje,
– niewłaściwa budowa miednicy (wady wrodzone).

Jak sobie radzić podczas nagłego ataku rwy kulszowej?

Niestety rwa kulszowa potrafi być bardzo uciążliwa. Silne ataki uniemożliwiają nawet funkcjonowanie i wykonywanie prostych czynności dnia codziennego. Przede wszystkim podczas nagłego ataku w domu, można zastosować ciepłe okłady dla uśmierzenia bólu. Podczas ostrego stanu zaleca się również stosowanie określonej pozycji leżącej na boku z poduszką między kolanami w celu odciążenia.
Warto zaopatrzyć się również w produkty, które będą pomocne w razie domowego nagłego bólu. Są to np.:

  • Poduszka ortopedyczna odpowiednio profilowana,
  • Książka z ćwiczeniami na zdrowy kręgosłup,
  • Odpowiedni materac – twardy,
  • Maść rozgrzewająca,
  • Poduszka elektryczna,
  • Termofor.

Żeby nie zwiększać ryzyka wystąpienia ataku zaleca się uprawianie aktywności fizycznej oraz unikania długotrwałych pozycji siedzących. Istotne jest też utrzymywanie odpowiedniej diety bogatej w wapń, sole mineralne oraz witaminy. Są to sposoby które pomogą w walce z dolegliwościami. Jednak kiedy ból nie ustanie, warto skonsultować się z ortopedą i fizjoterapeutą.

fizjoterapia rwa kulszowa

Co zrobimy, by pomóc Ci uśmierzyć ból?

Podczas konsultacji w naszym centrum, fizjoterapeuta wykona poszczególne badania i testy, by poprawnie zdiagnozować i znaleźć przyczynę powstania rwy kulszowej. Zostanie wykonany test Hoovera, czy test funkcjonalny wykrywający objaw Laseque’a. Ponadto fizjoterapeuta przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem dopytując o towarzyszące objawy podczas ataku rwy kulszowej. Dodatkowo nasi specjaliści mają możliwość podczas wizyty oceny napięcia siły mięśniowej czy czucia w obrębie kończyn dolnych, co sprawia, że diagnoza na pewno zostanie trafnie stwierdzona. Ponadto pokażą ćwiczenia, które na pewno poprawią samopoczucie podczas ataku rwy kulszowej.

Jeżeli borykasz się z nagłym bólem w odcinku lędźwiowym, któremu dodatkowo towarzyszą objawy opisane w artykule, to nie zwlekaj i zapisz się na terapię manualną, a my postaramy Ci się pomóc, byś znowu mógł cieszyć się z każdego dnia bez bólu.


Kraków, Prądnik Biały

ul. Prądnicka 48/lok.7

naprzeciwko szpitala Narutowicza