Najczęstsze Problemy zdrowotne XXI wieku​

Ból głowy

Ból głowy to bardzo częsty problem, z którym zgłaszają się pacjenci do gabinetu lekarskiego oraz fizjoterapeutycznego. Co więcej, ból głowy to jeden z najczęstszych stanów bólowych na świecie. Jak temu zaradzić?. Co zrobić jeżeli głowa zacznie boleć nagle i chcemy ten ból uśmierzyć?.
Działanie terapeutyczne będzie się różniło w zależności od przyczyn bólu oraz jego występowania. Inaczej będziemy działać na bóle migrenowe, a inaczej na te, które związane są ze stresem lub daną jednostką chorobową.
Bardzo ważne w kwalifikacji bólu są przyczyny bólu oraz jego rodzaje.

Poznajmy rodzaje…

Istnieje ponad 150 rodzajów bólu głowy i dzielimy je zazwyczaj na bóle samoistne oraz wtórne.
Bóle samoistne występują częściej, nazywamy je również bólami pierwotnymi, w których istotę stanowi sama dolegliwość bólowa, w klasyfikacji opracowanej przez International Headache Society wśród nich wyróżnia się dolegliwości, takie jak:
 a) migrenę,
 b) napięciowe bóle głowy,
 c) bóle klasterowe (przewlekłe).

Wtórne bóle głowy są przez czynniki takie jak urazy, choroby czy zakażenia. Wymienia się wśród nich:
-urazy głowy i szyi,
-choroby naczyń znajdujących się wewnątrz czaszki lub prowadzących do głowy,
-zaburzenia homeostazy,
-choroby szyi, oczu, uszu, nosa, zatok przynosowych, jamy ustnej i innych struktur w obrębie głowy,
– nadużywanie leków.

Przyjrzyjmy się przyczynom….

Do najczęstszych przyczyn bólów głowy należą:
1. zmęczenie,
2. zmiany naczyniowe,
3. schorzenia innych narządów w obrębie czaszki lub jej sąsiedztwie (np. zapalenie zatok czy zapalenie ucha),
4. problemy z krążeniem mózgowym,
5. czasem zaburzona przemiana materii.

migrena

Bóle Samoistne – geneza

1) Migrena czyli….?
Migrena jest chorobą przewlekłą, w której występują napadowe bóle głowy o znacznym nasileniu. Mogą im towarzyszyć inne objawy neurologiczne. Jest przejawem klinicznym wrodzonej skłonności do nadmiernego reagowania układu nerwowo-naczyniowego głowy na niektóre bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Napad migreny może składać się z kilku następujących faz: zwiastunów, aury i bólu głowy. W fazie zwiastunów, występującej u 20-60% chorych na 1-24 godziny przed wystąpieniem bólu głowy pojawia się rozdrażnienie, zmęczenie, przygnębienie, trudności z koncentracją, nadmierne łaknienie, wrażenie sztywności karku. Faza aury obejmuje występowanie objawów neurologicznych, zazwyczaj trwających 5-20 minut przed bólem głowy- pojawiają się mroczki, błyski, zniekształcenia obrazu, ubytki pola widzenia.

Skąd wiemy, że mamy migrenę?

Typowy migrenowy ból głowy jest najczęściej jednostronny, stopniowo narastający, pulsujący o umiarkowanym lub znacznym nasileniu. Średnio trwa od 4 do 72 godzin.
Charakterystyczne dla bólu migrenowego jest jego nasilanie podczas aktywności fizycznej, nawet niewielkiej, a także nudności, wymioty oraz nadwrażliwość na światło, dźwięki, zapachy.
Czy to co jemy może mieć związek z bólem głowy?.
Jest to zaskakujące ale odpowiedź brzmi TAK. Napad migreny może być wywołany przez wiele czynników i jednym z nich są poszczególne pokarmy. Udowodniono, że czerwone wino, czekolada, dojrzewające sery pleśniowe, wędzone ryby, mięso i inne produkty bogate w tyraminę, mogą nasilać a nawet wywołać migrenę.

1) Zmora wszystkich zabieganych (pędzących przez życie), czyli napięciowe bóle głowy

Ból głowy typu napięciowego ma charakter samoistny co oznacza, że nie jest z reguły powodowany przez żadne inne schorzenie- występuje obustronnie, nie jest pulsujący i ma niewielkie lub umiarkowane natężenie. Jest rozlany, tępy, uciskowy. Umiejscowiony jest głównie w okolicy czołowej, czasami ciemieniowej i potylicy oraz w okolicach skroni. Może mieć postać epizodyczną lub przewlekłą. Czas jego trwania waha się od kilku godzin, do nawet kilku dni. W niektórych przypadkach, w trakcie bólu obserwuje się zwiększone napięcie i tkliwość mięśni głowy i szyi.
Napięciowy ból głowy, nazywany także nerwobólem głowy. Bywa opisywany jako „ból głowy ze stresu” czy „ból głowy z głodu”, ponieważ czynniki takie, jak zwiększone napięcie emocjonalne czy długie przerwy między posiłkami mogą go wywoływać.

Do pozostałych czynników należą:
-stres,
-zbyt mała ilość snu,
-nadużywanie kofeiny,
-odwodnienie.

Ciekawostka dla graczy, informatyków i pracowników biurowych…

Często mówi się też o „bólu głowy od komputera” – może to właśnie być ból napięciowy, spowodowany zbyt długim przebywaniem przed monitorem. Dlatego podczas pracy przed komputerem warto jest robić sobie krótkie, 5-minutowe przerwy tak aby oderwać wzrok od monitora.

choroby XXI wieku

2) Zespół Hortona, czyli bóle klastrowe – najlepszy przyjaciel wszelkich używek

Klasterowy ból głowy określany także jako zespół Hortona, to jednostronny, bardzo silny ból w okolicy oczodołu. Pojawia się on nagle, może trwać od kilkunastu minut do nawet 3 godzin. Klasterowy ból głowy występuje zawsze po tej samej stronie – może być zlokalizowany z prawej bądź z lewej strony. Towarzyszą mu objawy wegetatywne, takie jak łzawienie czy uczucie zatkania nosa.

Dlaczego może się pojawić ?

Klasterowe bóle głowy uznawane są za najsilniejsze wśród wszystkich rodzajów bólów głowy, występują pod postacią epizodyczną oraz przewlekłą.
Warto wspomnieć, iż ból Hortona częściej występuje u osób palących papierosy. Ból klasterowy jest także częstszy u ludzi spożywających w dużych ilościach alkohol lub kofeinę.
Napadowi klasterowego bólu głowy towarzyszą również:
-wzmożona potliwość,
-obrzęk błony śluzowej nosa i powiek,
-zaczerwienie czoła oraz spojówek,
-zwężenie źrenicy.

Wisienka na torcie, czyli sposoby na bóle głowy.
Na uśmierzenie oraz ustanie bólu występuje kilkadziesiąt rozwiązań natomiast warto jest zacząć od najprostszych. Masaż oraz punkty uciskowe mogą w łatwy i szybki sposób uśmierzyć lub nawet zlikwidować problemy bólowe.

masaż skroni

5 PUNKTÓW UCISKOWYCH:

1.

Jest podwójny, ponieważ leży symetrycznie po obu stronach głowy w odległości odpowiadającej szerokości kciuka od miejsca skrzyżowania łuku brwiowego z zewnętrznym kącikiem oka. Naciśnij, policz wolno do 5 i odsuń palce. Po chwili powtórz czynność. Ucisk według podanego schematu stosuj przez ok. 15-20 minut.

2.

Znajduje się nieco poniżej linii włosów w zagłębieniu zlokalizowanym z tyłu głowy. Wykonaj w tym miejscu masaż głowy, kiedy czujesz, że boli cię wszystko: skronie, potylica, czubek głowy i jej boki.

3.

Leży dokładnie pomiędzy brwiami. Ucisk w tym miejscu pomaga na pulsujący ból głowy. Zatoki z toczącym się w nich stanem zapalnym to najczęstsza przyczyna tej dolegliwości.

4.

Składa się w zasadzie z dwóch równorzędnych punktów zlokalizowanych na nadgarstku. Pierwszy wyznaczysz przykładając trzy ciasno złożone palce środkowe drugiej ręki do linii zgięcia nadgarstka. Drugi – przykładając dwa złożone palce od tej linii na przedłużeniu prostej, wyznaczonej przez palec wskazujący. Uciskaj je, kiedy dopadną Cię bóle o charakterze migrenowym.

5.

Znajdziesz go na podeszwie stopy na 1/3 jej długości. Ucisk i masaż tego miejsca to sposoby na ból głowy spowodowany neuralgią, który może promieniować od twarzy aż do czubka głowy.

Nie należy zapominać o regularnej aktywności fizycznej, zachowaniu higieny snu i pracy, regularnym spożywaniu posiłków oraz wypijaniu dostatecznej ilości wody. Można stosować także akupunkturę czy fizjoterapię. Ważne jest, aby obserwować siebie, zwracać uwagę, jakie czynniki mogą wpływać na wystąpienie bólu, np. odwodnienie, stres, zbyt długie przerwy między posiłkami.

Kiedy myślisz „Boli mnie głowa” zastanów się, gdzie boli, jak boli, kiedy boli i czy bólowi towarzyszą inne objawy. To na pewno ułatwi Ci ustalenie rodzaju bólu głowy oraz wyznaczy najlepsze rozwiązanie jednego z problemów chorobowych z którym borykamy się w XXI wieku.

W naszej placówce zajmiemy się twoim bólem głowy niezależnie od przyczyny- w szybki i sprawny sposób, bo wiemy jak ból może skutkować na Twoje życie i czynności codzienne.

Nasi specjaliści posiadają wszelkie kwalifikacje żeby Ci pomóc, a przy tym potrafią okazać bardzo dużo zrozumienia i empatii.

 

Kraków, Prądnik Biały

ul. Prądnicka 48/lok.7

naprzeciwko szpitala Narutowicza

 

DLA NAS LICZY SIĘ TWOJE DOBRO. POZNAJ NASZYCH SPECJALISTÓW I PLACÓWKĘ.


ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ.