Dlaczego boli mnie nadgarstek?
Zespół cieśni nadgarstka

Dlaczego boli mnie nadgarstek? Jak mogę temu zaradzić? Czy konieczna jest operacja? Czym jest zespół cieśni nadgarstka ?
Zespół cieśni nadgarstka jest jednym z najczęściej spotykanych schorzeń na przełomie XXI wieku. Wiele osób boryka się z problemem bólowym w okolicy kanału nadgarstka i nie wie jak sobie z tym poradzić.

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Najprościej mówiąc jest to stan który jest spowodowany długotrwałym uciskiem na nerw pośrodkowy, biegnący między innymi przez kanał nadgarstka. Głównie zespół cieśni nadgarstka dotyczy dłoni, tak zwanej dominującej, ze względu na to że jest ona bardziej aktywna kiedy wykonujemy czynności życia codziennego. Kanał nadgarstka tworzą głównie kości nadgarstka oraz pasmo rozcięgna dłoniowego dlatego w tym miejscu możemy odczuwać największy ból.

Jakie są przyczyny powstawania ?

Najczęściej zespół cieśni nadgarstka pojawia się podczas wystąpienia obrzęku i stanu zapalnego nerwu pośrodkowego. Do pozostałych przyczyn należą m.in.:

  • choroby reumatyczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa),
  • nieprawidłowe struktury w kanale nadgarstka (tłuszczaki, kostniaki, gangliony).
  • choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego (np.;
  • niedoczynność tarczycy czy cukrzyca)
  • złamania kości
  • zaawansowany wiek
  • nadmierna masa ciała


Zespół cieśni nadgarstka może powstać również przez wyrobione nawyki ruchowe nadgarstka np.: powtarzające się ruchy palców, podczas częstego pisania na komputerze, czy ruchy nadgarstka podczas grania na instrumentach. Często dlatego na zespół cieśni nadgarstka chorują gitarzyści, informatycy czy sekretarki.

ból nadgarstka

Co czujemy przy zespole cieśni nadgarstka ?

Jeżeli podejrzewamy u siebie zespół cieśni nadgarstka, to na pewno napotkamy bardzo uciążliwy ból oraz drętwienie i mrowienie okolicy dłoni, od pierwszego do połowy czwartego palca. Właśnie tam przebiegać będzie nerw pośrodkowy. Ponadto do najczęstszych objawów towarzyszących zalicza się:
-osłabienie siły mięśniowej w tym siły chwytu;
– ograniczenie ruchów dłoni;
– utrudnienie związane z zaciśnięciem ręki;
– sztywność palców;
– zaburzenie czucia;
– ograniczenie ruchów wykonywanych przez dłoń;
– uczucie opuchnięcia;
– ból promieniujący z nadgarstka do dłoni;
-zanik mięśni kłębu kciuka;

Fizjoterapia a zespół cieśni nadgarstka

W podejściu fizjoterapeutycznym istnieją dwa testy funkcjonalne, które pomagają w ocenie zespołu cieśni nadgarstka. Na pewno zostaną one wykonane podczas wizyty u specjalisty.
Test „Objaw Tinela” – jest to test który wykonujemy delikatnie uderzając palcami w nerw pośrodkowy w okolicy kanały nadgarstka. Jeżeli pacjent wyczuwa ból oraz tzw. parestezje( mrowienie, drętwienie) podczas testu to test jest dodatni i może świadczyć o występowaniu zespołu cieśni nadgarstka
Test „Objaw Phalena” – test jest wykonywany poprzez zgięcie przez pacjenta złączonych dłoni w stawie promieniowo-nadgarstkowym. Jeżeli pacjent podczas testu odczuje ból lub parestezje, świadczy to o wyniku dodatnim.

fizjoterapia nadgarstek

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka można podzielić na zachowawcze i operacyjne. Bardzo ważne podczas występowania objawów jest przyjmowanie witaminy B6 oraz leków o działaniu przeciwzapalnym, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Leczenie zachowawcze obejmuje również czasowe unieruchomienie nadgarstka, w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych. Ważnym elementem w procesie leczenia jest rehabilitacja, która będzie obejmowała zabiegi fizykoterapeutyczne np. laseroterapia, ultradźwięki, elektroterapia, magnetoterapia a także kinesiotaping czy terapię manualną.
W przypadku braku efektów leczenia zachowawczego u pacjentów z ciężkim stadium zespołu cieśni nadgarstka niestety wskazane jest leczenie operacyjne. Zabieg może mieć charakter klasyczny lub endoskopowy.

Niestety zespół cieśni nadgarstka, to stan który nie pozwala prawidłowo funkcjonować i trudność sprawia wykonywanie czynności codziennych. Jest to bardzo uciążliwe zwłaszcza dla osób których praca związana jest z większym obciążeniem nadgarstka oraz dłoni.
Jak w każdym schorzeniu ważna jest profilaktyka. W tym przypadku są to np.:

  • ergonomia pracy, np. stosowanie specjalnej podkładki ergonomicznej pod nadgarstek podczas pracy z myszką;
  • wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie dłoni;
    suplementacja witaminy B6;
  • wykonywanie ćwiczeń rozluźniających dla mięśni dłoni i okolicy nadgarstka.


Jeżeli Ty także borykasz się z bólami związanymi z zespołem cieśni nadgarstka, nie czekaj i zarezerwuj wizytę u naszych specjalistów, którzy na pewno pomogą Ci w pozbyciu się dolegliwości. Nasi specjaliści wyróżniają się profesjonalizmem oraz empatią którą pokazują podczas każdej wizyty. Podczas konsultacji poznasz sposoby uśmierzenia bólu oraz ćwiczenia m.in. rozciągające, które będziesz mógł stosować w domu by poczuć się lepiej.